PFS 1700 itsetasoittuva lattiatasoite
PFS 1700 itsetasoittuva lattiatasoite
29,00 € (sis. alv 24%)
Laatuluokitus |
---|
Tuotekuvaus
Itsestääntasoittuva, korkealujuuksinen, sementti- ja polymeeripohjainen lattiatasoite kaikille alustoille aina 50mm:iin asti. Sopii käytettäväksi alustoille, joilta vaaditaan kovaa kulutuskestävyyttä. Tuotteella saadaan aikaan mattovalmis pinta, joka on nopeasti päällystettävissä. PFS 1700 voidaan pumpata tai levittää käsin. Tuote soveltuu sisäkäyttöön.
- Erittäin notkea koostumus
- Valmis mattopinta (24 h)
- Kerrosvahvuus 0-50 mm
- Matala-alkaalinen (pH<11)
- Levitys käsin tai pumppamalla
Veden määrä mitoitetaan valun paksuuden mukaan:
– 0 – 10 mm; veden tarve 5,2 l/20 kg (n 26% kuiva-aineen painosta)
– 10 – 20 mm; veden tarve 4,8 l/20 kg (n. 24% kuiva-aineen painosta)
– 20 -50 mm; veden tarve 4,4 l/20 kg (n. 22% kuiva-aineen painosta)
Tasoite on kävelykuiva noin 1-1,5 tunnin kuluttua ja päällystyskelpoinen noin vuorokauden kuluttua (+20°C, RH 55%). Kuivumista ei saa nopeuttaa esim. lämmön tai tuuletuksen avulla. Liian nopea kuivuminen voi aiheuttaa halkeamia sekä tasoitteen pinnan jäämistä pehmeäksi. Mikäli huoneessa on normaalia korkeampi lämpötila tai hyvin alhainen suhteellinen kosteus tai jos aurinko pääsee suoraan lämmittämään valun pintaa, on lattia peitettävä suojapeitteellä (esim. muovi) heti, kun sen päällä voidaan kävellä. Lattia tulee päällystää mahdollisimman aikaisessa vaiheessa lattiamassan kovettumisen ja kuivumisen jälkeen, jolloin vältetään pinnan ”ylikuivuminen” ja vähennetään näin valun halkeilu- ja irtoamisriskiä.
Mikäli lattian pinnoitus tapahtuu yli kahden päivän kuluttua tasoittamisesta, käsitellään tasoitepinta jälkihoitoaineella tai se peitetään muovilla viimeistään valua seuraavana päivänä.
Yli 20 säkin tilaukset saatetaan lähettää suoraan tehtaalta. Lavatilauksissa voit pyytää tarjouksen suoraan myyntipalvelustamme. Saatavilla myös 750 kg säkeissä.
Koko: 20 kg
Menekki: 1,7 kg/m²/mm
Kävelykelpoisuus: 1 – 1,5 h
Matollapäällystyskelpoisuus: 1 vrk
Työstettävyysaika n. 30 min
Sideaine: Erikoissementtiseos
Runkoaine: Jauhettu kalkkikivi < 0,5 mm
Veden tarve: 4,4 -5,2 l/20 kg
Valmista massaa: 12-13 l/25 kg
Kerrospaksuus: 0 – 50 mm
Puristuslujuusluokka: C35
Tuotetiedot
Tutustu myös näihin
Tutustu myös
Lattialämmitystasoite 400
- 37,00 € (sis. alv 24%)
Yleistasoite 200
- 23,50 € (sis. alv 24%)
Lattiatasoite UFS 310 Rapid
- 34,00 € (sis. alv 24%)